TaxiMu Forum

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

TaxiMu Forum


5 participan?i

    Viata de admin

    Akasuna no Sasori
    Akasuna no Sasori
    Silver Member TaxiMu
    Silver Member TaxiMu


    Numarul mesajelor : 226
    Data de inscriere : 01/10/2008

    Viata de admin Empty Viata de admin

    Mesaj Scris de Akasuna no Sasori Mar Dec 09, 2008 8:22 pm

    Stiu ca foarte multi jucatori de pe server isi doresc admin... Ei bine, inainte de a cumpara, cititi acest topic, va va ajuta sa intelegeti adminii mai bine.

    In primul rand, atunci cand adminii incalca regulile, ei sunt pedepsiti o perioada mai lunga decat jucatorii obisnuiti. (Lucru logic, din moment ce adminii se presupune ca au un comportament model)

    Apoi, adminii au voie sa mearga oriunde, inclusiv la GM Shop. Ei bine, da, dar pe TaxiMu GM Shop-ul nu mai e mare chestie. Acolo se gasesc BOK-uri, Jewel-uri, aripi si alte iteme normale, insa din moment ce peste 70% din server are tot full, ce rost mai are?

    Mai departe, eventurile. Eu cel mai mult si mai mult urasc PK Event. Sa va spun de ce: dragilor, voi credeti ca e simplu, dar nu e deloc. Asteapta sa vina oamenii. Iti dai seama ca sunt prea putini/prea multi. Spui pe global sa nu mai vina nimeni. Incepi sa explici regulile. Nu dai voie nimanui sa mai vina din acel moment. Jucatorii inca mai vin crezand ca pot participa. Esti nevoit sa ii omori/le dai kick/ii muti in alta harta. Cam pe la jumatatea explicarii regulilor, o sa inceapa primul nerabdator sa strige "Hai odata!". O sa continui cu regulile. O sa mai vina un jucator. Iar vei termina cu el. Va injura, incontinuu pe /post. Il ignori. Incepi. Primul meci. Exact atunci, acel jucator care din propria sa vina (ca nu a putut veni inainte sau renunta la event) a fost mutat, vine cu un DL sau BK full stats si omoara pe toti din Devias 3. Ii dai kick, vine iar, omoara iar. Pleci sa dai ban. Cand te intorci, jumate din oameni nu mai vor event, gasesti inca vreo 10 nou-veniti in ciuda regulii tale "sa nu mai vina nimeni!". Spui ca nu mai faci event. Jucatorii nu inteleg ca e vina lor si urla "ce oameni! ce om! ce admin!"

    Astfel, tot adminul este de vina Neutral

    Daca faci Find, e ok, doar ca deseori cineva va comenta in genul: "nu a fost el, eu eram inaintea lui... blah blah blah"

    Daca faci Trivia, nu e prea bine. Daca faci din cultura generala (cum ar fi normal), sa nu te mire cand nimeni nu va stii sa iti raspunda la intrebari Corect, si ca dupa event vor veni cu replici gen "Admin faci event?". Deci, dupa ce ca ai facut trivia si ca nu e vina ta ca ei nu au destule cunostinte, mai vor si alte eventuri.

    Despre Race, Nu comentez. Urasc acest event, nu il voi face niciodata, punct.

    Iar alte eventuri... nu prea sunt, adminii nu au multa imaginatie si fac aceleasi 4 clasice eventuri.

    Continuam, jucatorii incepatori vor cere tot timpul iteme sau party unui admin. Deasemenea, vei fi nevoit sa suporti injuraturile pe care jucatorii needucati si "ofticati" ti le vor aduce atunci cand le dai ban PE BUNA DREPTATE. Continuam, va trebui postezi corect de fiecare data cand dai ban.

    Ce mai vreau sa zic... ca un admin ce isi ia treaba in serios, dupa "chestionarea" unor jucatori am aflat ca peste 50% din server NU a citit niciodata regulamentul... si se mai mira administratorii si oamenii cu picioarele pe pamanat de ce se trezesc unii sa scrie peste tot pe forum lucruri de genul "plz unban, nu am citit regulile, imi pare rau, nu mai fac, promit plssssss". Sa nu mai mentionez ca printre jucatori, unii chiar aspiranti la rangul de admin, se mai afla si persoana care nu au cont pe forum, nu stiu posta un topic, ca sa nu mai zic de a "uploada" o poza.

    Deci, mult noroc oricaror viitori admini. Daca v-am descurajat, ma bucur! Am vrut sa va arat ca nu e asa frumos sa fii admin.
    Anonymous
    Vizitato
    Vizitator


    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de Vizitato Mar Dec 09, 2008 9:34 pm

    Da bv , dar la chestia cu "Nu suport pk pentru ca etc" chiar nu iti dau dreptate.

    Din moment ce esti admin , poti face orice , chiar si sa stapanesti orice player...

    Bine inteles , daca te intelegi cu ei. Cand primesti admin la inceput , trebuie sa te comporti ca atare...Glumet , respectuos , etc. Asa , playerii iti vor da dreptate in tot ceea ce faci , si te vor ajuta.

    Daca tu zici ca nu-ti place PK , si playerilor le place , ce rol mai ai tu ?


    Ca sa fii admin , trebuie sa detii niste conditii grele , usoare ,nu conteaza.

    Ca sa fii admin trebuie sa poti tine un event calumea , chiar daca sunt unii "nerespecosi" de regulamentul taximu , tu trebuie sa detii controlul.
    Akasuna no Sasori
    Akasuna no Sasori
    Silver Member TaxiMu
    Silver Member TaxiMu


    Numarul mesajelor : 226
    Data de inscriere : 01/10/2008

    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de Akasuna no Sasori Mar Dec 09, 2008 11:22 pm

    tu trebuie sa detii controlul

    Ceea ce in majoritatea cazurilor e imposibil, indiferent de ce admin ar fi vorba Neutral

    Eram cu StreetKing (il rugasem sa ma ajute) la un event facut de mine. Cineva ma injura pe /post (mitzu acela din nou, pe alt caracter) asa ca am iesit sa dau ban. Cand ma intorc, apare un DL si ne omoara pe toti.
    Spuneti si voi, ce ar trebui sa faci? Daca ii ignori, vor continua sa incalce regulamentul. Daca le dai ban, jucatorii se vor plictisi si vor pleca, apoi vor da vina pe admini ca nu fac eventuri. Neutral
    mihai91
    mihai91
    Admin Counter Strike
    Admin Counter Strike


    masculin
    Numarul mesajelor : 126
    Varsta : 32
    Data de inscriere : 27/01/2008

    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de mihai91 Mier Dec 10, 2008 4:29 pm

    cum zicea cineav :" Problema nu e adminu ci ca nu sunt ei admini "
    Anonymous
    Vizitato
    Vizitator


    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de Vizitato Mier Dec 10, 2008 4:43 pm

    deci akasuna...ca sa fii admin , nu stiu cum sa-ti spun dar trebuie sa fii in stare de orice ... trebuie sa ai relatii bune cu fiecare , iar atunci te vor asculta Wink glumeste cu ei...baga-te in seama...eu asa as face in locul tau Smile

    daca nu te asculta ,actionezi si continui eventu nu ca suspend event din cauza lu ala...d/c & ban pt deranjare event si atat...

    stii cum e...respecta sa fii respectat , nu respecta , si nu vei fii respectat Smile
    Ðîåbºlîk
    Ðîåbºlîk
    Profesor TaxiMu
    Profesor TaxiMu


    masculin
    Numarul mesajelor : 1233
    Varsta : 31
    Localizare : Pitesti
    Respectarea regulilor : Viata de admin 10010
    Data de inscriere : 08/01/2008

    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de Ðîåbºlîk Mier Dec 10, 2008 4:53 pm

    mihai91 a scris:cum zicea cineav :" Problema nu e adminu ci ca nu sunt ei admini "

    Invisible
    Akasuna no Sasori
    Akasuna no Sasori
    Silver Member TaxiMu
    Silver Member TaxiMu


    Numarul mesajelor : 226
    Data de inscriere : 01/10/2008

    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de Akasuna no Sasori Mier Dec 10, 2008 10:39 pm

    Gata, nu am deschis acest topic ca sa imi plang de mila si sa cer sfaturi, puteam face asta in consiliul moderatorilor.

    Am deschis acest topic pentru ca jucatorii sa nu mai vada doar partea frumoasa in a fi admin Neutral
    mDzz
    mDzz
    Membru SUPREM
    Membru SUPREM


    masculin
    Numarul mesajelor : 1453
    Varsta : 31
    Localizare : >BotoSanI
    Respectarea regulilor : Viata de admin 10010
    Data de inscriere : 02/07/2008

    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de mDzz Joi Dec 11, 2008 1:05 pm

    mda akasuna o sa ajungi un Vadim Tudor sau aia care e casatorita cu o statuie Smile) gg

    mai fa romane deastea k ma amuza lol!
    somalia111
    somalia111
    Nou venit
    Nou venit


    Numarul mesajelor : 1
    Data de inscriere : 13/11/2008

    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de somalia111 Mar Dec 16, 2008 8:45 pm

    mda aia ma gandeam si eu asi vrea si eu sa devin admin si am sami fac treaba foarte bine
    -(contact me)- total_08_boy@yahoo.com

    Continut sponsorizat


    Viata de admin Empty Re: Viata de admin

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Sept 21, 2024 7:42 pm