TaxiMu Forum

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

TaxiMu Forum


2 participan?i

    [Informatii] Elemente esentiale

    dRops
    dRops
    Gold Member TaxiMu
    Gold Member TaxiMu


    masculin
    Numarul mesajelor : 395
    Varsta : 28
    Localizare : pe scaun
    Respectarea regulilor : [Informatii] Elemente esentiale 2510
    Data de inscriere : 29/05/2008

    [Informatii] Elemente esentiale Empty [Informatii] Elemente esentiale

    Mesaj Scris de dRops Mar Iun 17, 2008 7:07 pm

    Elemente esentiale ale designului grafic.


    Frumusete:
    Acesta este ca un « no dur »,cel mai evident ,dar sunt oameni care sunt confuzi cand vad acel cuvant.Frumusetea nu inseamna sa faci ceva cat de luxos cu putinta, ci inseamna sa faci ceva la care este placut sa te uiti !Ceva atragator , dar nu ostentativ.Ceva ce a-i atarna pe un perete.


    Luati in considerare urmatoarele :


    Componenta :
    Nu impartiti totul in jumate-jumate, nu tine-ti toate imaginile la aceeasi dimensiune,folositi marimi diferite si pozitionari care sa transmita sens si insemnatate.Personajele principale ar trebui sa se evidentieze de ceilalti.Vreti sa stiti un secret pe care artistii faiomosi il folosesc ?Se numeste « metoda 5 :3 », masurati dimensiunile proiectului dumneavoastra si plasati centrul persoanei/imaginii la 5/8 pe orizontala si la 3/8 pe verticala,incepand din coltul stanga sus.O mixtura buna este intotdeauna un plus,dar incercati sa nu face-ti caracterele sa semene ca siamezii.Un sfat bun pentru o imbinare usoara este gasirea de imagini cu tonuri similare de background.Negrul se potriveste cu negru si albul cu alb.Intotdeauna imi amestec imaginile pentru ca arata elegant/curat.Si cred ca pot sa spun ca acesta este un alt « no dur »,nu posti sa postezi imaginea si esti gata.

    Texturi :
    Dupa parerea mea o folosire buna a texturilor este cand nu sunt observabile.Texturile sunt menite sa intensifice design-ul, nu sa devina tema centrala.Folositi texturile cu grija.

    Pensulele :
    Majoritatea pensulelor singure arata ciudat si fad, incercati sa le folositi pentru a spilcui zona din jurul imaginii sau a proiectului in sine, dar NICIODATA nu le folositi DOAR pentru a umple spatiile goale. Pensulele care ies in relief sau care au forme unicat sunt destul de riscante si intotdeauna trebuie folosite cu atentie inainte de a fi aplicate.Puneti-le in locul unde ati vrea oamenii sa le observe sau undeva unde imbogatesc design-ul.

    Text-ul :
    Fontul pe care il alege-ti este Foarte important !Vazand ca multa lume are o problema cu acest lucru,fonturile care sunt prea extravagante si complexe impiedica viziunea de ansamblu, dar fonturile care sunt prea simple nu accentueaza cuvintele importante.Alegeti fonturile chibziuit(as spune nu mai mult de 3 tipuri diferite pentu un proiect) si pozitia textului in locurile corespunzatoare.Aveti grija ca lumea sa poata citit textul-acesta fiind scopul lui-dar nu-l face-ti sa iasa in evidenta prea mult daca nu este titlul, titlul trebuie intotdeauna accentuat pentru ca este unul dintre elementele cheie ala designului.

    Culoarea :
    Cate odata o teme bazata pe o singura culoare poate sa fie placuta,dar daca nu aveti pricepere poate sa minimalizeze starea de spirit a lucrarii, albul si negrul merg cu orice, culoarea mea favorita este albastru, in mod evident lol-dar folositi-le cu atentie nu, contrastul poate obositor,si intotdeauna sa fie consistent. Moficati intunecimea/nuanta/calitatea imaginilor pentru a le portivii,dar nu fiti prea plicticosi sa fie la fel din toate privintele.Multa atentie la sursele de lumina si la umbre si niciodata dar NICIODATA nu abuzati de dodge tool, sau de optiunile asemanatoare.Culorile trebuie sa apartina temei, de exemplu culori reci pentru teme intunecate si culori calde pentru teme incantatoare.

    Simplitate :
    Citatul meu favorit din PS »Simplitatea este eleganta ».Din nou simplitatea este inteles gresita.Simplu nu inseamna limpede si plicticos.Simplu inseamna lipsit de complexitate si confuzie.Nu folositi texturi/pensule/stock-ui fara motiv.Intotdeauna ganditi-va bine inainte sa adaugati ceva in lucrare.Intrebati-va »O sa insemne ceva ?Ce rol va juca aceasta particica in contextul final ?V-a arata prea neingrijit ? ».De asemeanea , ca o preferinta personala, niciodata nu umpleti lucrarea complet cu imagini/stock-uri/texturi etc.Intotdeauna lasati putin spatiu liber.Imi place sa ma refer la acesta ca o camera pentru ganduri.Sa nu credeti ca trebuie sa impleti fiecare pixel pentru a avea un design complet.Cateaodata un spatiu gol poate oferii mai mult sens decat un stock neglijent aplicat doar pentru a ocupa loc.

    Insemnatate :
    Lucrarea voastra per total incearca sa spuna o poveste sau sa creeze o stare de spirit.Toate aspectele :componenta,culori,text,texturi,stock, trebuie sa se imbine in armonie sa induca o anumita emotie care sa-l intrige pe privitor.Nu folositi niciodata imagini vesele pentru teme triste sau invers.Fi-ti siguri ca folositi imagini cu o calitate buna pentru a putea fi cu adevarat expresive. Un design bun va face ca cineva sa se gandeasca sau sa ghiceasca povestea din spatele lui.O lucrare doar frumoasa si fara sens este ca blonda fara creier pe seama careia facem bancuri.Nu faceti din lucrarea voastra o blonda proasta(nu toate blondele sunt proaste incercam doar sa evidentiez un clisheu bine cunoscut, lool)-> Cineva doar ce mi-a spus chestia asta si am realizat »Lol Datz, foarte adevarat ! ».


    Ultima editare efectuata de catre dRops in Mier Iun 18, 2008 9:53 am, editata de 1 ori
    Windmaster
    Windmaster
    Membru SUPREM
    Membru SUPREM


    masculin
    Numarul mesajelor : 1029
    Varsta : 32
    Localizare : Bucuresti
    Data de inscriere : 15/02/2008

    [Informatii] Elemente esentiale Empty Re: [Informatii] Elemente esentiale

    Mesaj Scris de Windmaster Mar Iun 17, 2008 8:48 pm

    [qiote]PS : Tutorialul este facut 100% de dRops[/quote]



    :aer: Closed !

      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 8:33 pm